Donate

List of schools who will participate in 2019

//List of schools who will participate in 2019
1

 

Applications and creative tasks of 360 schools from all over Ukraine received high marks from the selection committee.

As on April 21, 2019, the following schools were selected for GoCamp-2019 program:

 

School Region City Session
Municipal institution “Katerynopil educational complex 2″” secondary school – pre-school” Cherkaska Katerynopil May 30-June14
Viazivok secondary school of I-III degrees of Gorodische district council of Cherkasy region Cherkaska Viazivok May 30-June14
Cherkasy gymnasium 9 named after O.M. Lutsenko Cherkaska Cherkasy May 30-June14
Dubiyivka secondary school Cherkaska Dubiyivka May 30-June14
Lyceum of Stepantsi Cherkaska Stepantsi May 30-June14
Cherkasy specialised school 28 after T.H.Shevchenko Cherkaska Cherkasy May 30-June14
Cherkasy Secondary School 30 Cherkaska Cherkasy May 30-June14
Khutory general secondary school of I-III degrees Cherkaska Khutory May 30-June14
Smila school 1 Cherkaska Smila May 30-June14
Korsun-Shevchenkivska School#1 Cherkaska Korsun-Shevchenkivskyi May 30-June14
Morynskyi Educational School Complex Cherkaska Moryntsi May 30-June14
Katerynopil Lyceum Cherkaska Katerynopil May 30-June14
Cherepyn educational complex Cherkaska Cherepyn May 30-June14
School of Budyshche Cherkaska Budyshche May 30-June14
School of Moshny Cherkaska Moshny May 30-June14
First City Gymnasia Cherkaska Cherkasy May 30-June14
Monastyryshche specialized school 5 Cherkaska Monastyryshche May 30-August 23
Buzivka`s institution of general secondary education of I-III degrees Cherkaska Buzivka June 06-June 21
Zhashkiv Specialized School 1 with advanced study of partcular subjects Cherkaska Zhashkiv June 06-June 21
Horodyshche economic lyceum Cherkaska Horodyshche June 06-June 21
Secondary school #2 of Chervona Soboda Cherkaska Chervona Sloboda June 06-June 21
Lozuvatka Secondary School of I-III Grades Cherkaska Lozuvatka June 06-June 21
School of Leplyavo Cherkaska village Leplyavo August-August 23
Lesky school  Cherkasy District Council  Cherkasy Oblast Cherkaska Lesky Village August-August 23
Shostakovo Educational Complex “Preschool Educational Establishment – Secondary School of I-II Degrees” “ Cherkaska Shostakovo August-August 23
Communal education institution “Katerinopol’ teaching and educational complex №1 “Of general education school I-III degrees – preschool educational institution. Cherkaska Katerinopil August-August 23
Martynivka school Cherkaska Martynivka August-August 23
Talalaivka Secondary School Chernigivska Talalaivka May 30-June14
Dubovohaivska secondary school Chernigivska Dubovyi Hai June 06-June 21
School of Bileyky I-III degrees, Kozelets’ region, Chernigov district Chernigivska Bileyky(Chernigiv region Kozelets’ dstrict) June 06-June 21
Out-of-school educational institution “Center for children and youth tourism and excursions” of the Department of Education and Science of the Chernihiv Regional State Administration Chernigivska Chernihiv June 06-June 21
Babyn Secondary School Chernivetska village of Babyn June 06-June 21
Chernivtsi school 39 Chernivetska Chernivtsi June 06-June 21
Chernivtsi gymnasium 5 Chernivetska Chernivtsi June 06-June 21
Chernivtsi Gymnasium #2 Chernivetska Chernivtsi June 06-June 21
Dolishniy Shepit secondary school Chernivetska Dolyshniy Shepit August-August 23
Educational Complex 148 ” Planet of Happiness” Dnipropetrovska Dnipro May 30-June14
Pavlograd school № 11 Dnipropetrovska Pavlograd May 30-June14
Kryvyi Rih Educational Complex #129 Dnipropetrovska Kryvyi Rih May 30-June14
Sofiivka hub school Dnipropetrovska Sofiivka June 06-June 21
Kryvorizka school №112 Dnipropetrovska Kryvyi Rih June 06-June 21
Krivoy Rog gymnasium 91 Kryvyi Rih city Council of Dnipropetrovsk region Dnipropetrovska Kryvyi Rih June 06-June 21
Petropavlivska Secondary School#1 Dnipropetrovska Petropavlivka June 06-June 21
Kryvyi Rih specialized school of I-III degrees №71 Dnipropetrovska Kryvyi Rih June 06-June 21
Pershotravens’ka secondary school № 3 Dnipropetrovska Pershotravens’k June 06-June 21
Kurylivka Comprehensive Secondary School Dnipropetrovska Kurylivka June 06-June 21
Secondary school#4 Dnipropetrovska Pershotravensk August-August 23
Chumakivka Secondary School of the I-III degree Tomakivka Village Council Dnipropetrovska Chumaky August-August 23
Educational Complex of Myrnohdad Donetska Myrnohrad May 30-August 23
Novodmytrivka school Donetska Novodmytrivka June 06-June 21
Bilozerska secondary school I-III degrees № 14 Donetska Bilozerske June 06-June 21
Pryvillia Secondary School Donetska Pryvillia June 06-June 21
Bilozerska secondary school#13 Dоbropillya city council Donetska Bilozerske June 06-June 21
educational complex #1 Donetska Pokrovsk June 06-June 21
Secondary school of Donskoye Donetska Donskoye August-August 23
The General Educational Gymnasium Donetska Selydove August-August 23
Bilozerska school # 15 Donetska Biloserske August-August 23
Comprehensive school#5 Ivano-Frankivska Kolomyia town May 30-June14
Kolomyia Lyceum#9 Ivano-Frankivska Kolomyia May 30-June14
Lyceum of Maniava Ivano-Frankivska Maniava May 30-June14
Olievo-Korolivska ZOSh I-SS lev Ivano-Frankivska Olievo-Korolivka May 30-June14
Secondary school in Serafyntsi Ivano-Frankivska Serafyntsi May 30-June14
School of Lisnyi Khlibychyn Ivano-Frankivska Lisnyi Khlibychyn June 06-June 21
Kolomyia specialized school I-III Dr. #1 named after V. Stefanyk Ivano-Frankivska Kolomyia June 06-June 21
Bolekhiv school 1 Ivano-Frankivska Bolekhiv June 06-June 21
Velykokamianskyi litsei (The Lyceum of Velyka Kamianka) Ivano-Frankivska Velyka Kamianka June 06-June 21
Putyatynska school Ivano-Frankivska Putyatyntsy June 06-June 21
Nadvirna Secondary School №1 Ivano-Frankivska Nadvirna June 06-June 21
Bolekhiv School 2 Ivano-Frankivska Bolekhiv June 06-June 21
Deliatyn Lyceum №2 Ivano-Frankivska Deliatyn August-August 23
Mizhrichchia school Ivano-Frankivska Mizhrichchia August-August 23
Starvyvidetskaya gymnasium Ivano-Frankivska Staryy Hvizdetsʹ August-August 23
Grinivska gymnasium Ivano-Frankivska Grinivka August-August 23
Kharkiv Technological Lyceum #9 Kharkivska Kharkiv May 30-June14
Chuhuiv Repin secondary school #1 Kharkivska Chuhuiv June 06-June 21
Chuhuiv educational complex “School of I-III levels – gymnasium #5” Kharkivska Chuhuiv June 06-June 21
Chuhuiv school 2 Chuhuiv city council Kharkivska Chuhuiv June 06-June 21
Donets Secondary  School #2 of Balakliia District Counsil of Kharkiv Region Kharkivska Donets August-August 23
The Vysokopillya specialized boarding-school “Obdarovanist” Khersonska Vysokopillya May 30-June14
Kherson Gymnasium 1 Khersonska Kherson May 30-June14
establishment of upper comprehensive secondary education of Dobropillya Khersonska Village of Dobropillya May 30-June14
Novotroitskaya secondary school of І-ІІІ degrees № 1 of Novotroitsk district council Khersonska Novotroitske June 06-June 21
Skadovsk Secondary School #3 Khersonska Skadovsk June 06-June 21
Beryslav secondary school № 1 Khersonska Beryslav June 06-June 21
School of Borozenske Khersonska Borozenske June 06-June 21
School of Lyubymivka І-ІІІ degrees  Lyubymivka village council Novovorontsovka district Khersonska Lyubymivka August-August 23
The institution of full general secondary education of Beryslav #3 Khersonska Beryslav August-August 23
The school of Dudchany Khersonska Dudchany August-August 23
Skadovsk Hub-school “Academic Gymnasium” Khersonska Skadovsk August-August 23
Novostavetska secondary school of І-ІІІ degrees of Teofipol district council of Khmelnytska region Khmelnytska Novostavtsy May 30-June14
Educational complex 9 Khmelnytska Khmelnytskyi May 30-June14
Khmelnytskyi Specialized Comprehensive School #19 named after academician Mykhailo Pavlovskyi Khmelnytska Khmelnytskyi May 30-June14
Sushivtsi lyceum of Bilohiria district council Khmelnytska Sushivtsi May 30-June14
Shybenska Secondary School Khmelnytska Shybena May 30-June14
Korov’ye school Khmelnytska Korov’ye May 30-June14
Myklashi gymnesium Khmelnytska Myklashi May 30-June14
Kolisets school Khmelnytska Kolssets May 30-June14
Gymnasium of Didkivtsi Khmelnytska Didkivtsi May 30-June14
Secondary school I – II stages of Chovhuziv Khmelnytska Chovhuziv May 30-June14
Secondary school №4 o Polonne Khmelnytska Polonne June 06-June 21
The cultural center ‘’The Education Wing’’ Khmelnytska Slavuta August-August 23
The secondary school of Bilohorodka Khmelnytska Bilohorodka August-August 23
Sosnivka gymnasium of Bilohirsk settlement council Khmelnytska Sosnivka August-August 23
Bilohiria Lyceum Khmelnytska Bilohirya August-August 23
Kirovograd Collegium Kirovogradska Kropyvnytskiy May 30-June14
Municipal Establishment”Teaching -Educational Union №6″Specialized Secondary School of I-III grades,Aesthetic Upbringing Centre” Nathnenia” Kirovogradska Kropyvnytskyi May 30-June14
TEC “Secondary school №3-gymnasium” Kirovogradska Znamianka May 30-June14
Public institution ” School of Verblyuzhka ” Secondary school- Kindergarten- Centre of Afterschool Activity”” Kirovogradska Verblyuzhka May 30-June14
MI ” Bokove basic institution of secondary education of I-III degrees of the Dolynskyy district council” Kirovogradska Bokove May 30-June14
Community Establishment “Haivoron Lyceum #1” Kirovogradska Haivoron June 06-June 21
Supporting general educational establishment of Zagalzivske NVО “General school of І-ІІІ of degrees – the preschool” Kyivska Zagalzi May 30-June14
Humanitarian Gymnasium of Piskivka Kyivska Piskivka May 30-June14
Berezan secendary school of stages I-III №2 Kyivska Berezan May 30-June14
Yahotyn Specilized School N 3 Kyivska Yahotyn May 30-June14
Berezan Educational Complex Kyivska Berezan May 30-June14
Hrebinky gymnasium Kyivska Hrebinky May 30-June14
Kozhuhovskaya secondary school of І-ІІ degrees Kyivska Kozhukhivka May 30-June14
Horenychi secondary school Kyivska Horenychi May 30-June14
Denykhivska’s secondary school of the I-III grades of the Tetiev district council of the Kiev region Kyivska Denykhivka May 30-June14
School of Cherniakhiv Kyivska Cherniakhiv May 30-June14
Kaharlyk hub school №3 Kyivska Kaharlyk May 30-June14
Hora secondary school of l-lll levels Kyivska Hora May 30-June14
Sviatoshyn Gymnasium Kyivska Kyiv May 30-June14
Lyceum 144 named after H.Vaschenka Kyivska Kyiv May 30-June14
Usіvs’kij NVK “ZOSH І-ІІ stupenіv-dityachij sadok” Kyivska Usіvka May 30-June14
specialized secondary school №5 Kyivska Bucha May 30-June14
Lemeshivkaschool I-IIIst. Kyivska Lemeshivka May 30-June14
Slavutych secondary school I-III stages №4 Kyivska Slavutych May 30-June14
Semenivska school Kyivska Semenivka May 30-June14
Secondary general educational institution Novoolexandrivskyi EC “Secondary school of I-III degrees – Kindergarten Kyivska Nova Olexandrivka June 06-June 21
Boryspil academic lyceum Kyivska Boryspil June 06-June 21
Hrebinky Comprehensive School Kyivska Hrebinky June 06-June 21
Communal institution of the Kyiv Regional Council “Pereyaslav-Khmelnitsky boarding school” Patriot “ Kyivska Pereyaslav-Khm. June 06-June 21
lyceum 157 Kyivska Kyiv June 06-June 21
Reference secondary educational institution Mirivka secondary school of І-ІІІ degrees Kyivska Myrivka June 06-June 21
Myrne Secondary School of I-III levels Kyivska Myrne June 06-June 21
Bila Tserkva educational complex “Gymnasia 1 – primary school” Kyivska Bila Tserkva June 06-June 21
Stare School Kyivska Stare June 06-June 21
Specializing language school #9 Kyivska Bila Tserkva June 06-June 21
Soshnykiv School Kyivska Soshnykiv June 06-June 21
School of Danylivka Kyivska Danylivka, Vasylkiv district August-August 23
Veselynivka Educational Complex” school I-II level -preschool” of Baryshivka village council Kyivska Veselynivka August-August 23
Municipal institution Potitsky educational complex “Secondary school of I-III grades-preschool educational institution” Mironivsky district council of Kyiv region Kyivska Potik August-August 23
Trebukhiv secondary general education school Kyivska Trebukhiv August-August 23
Kalynivka ETC #1 Kyivska Kalynivka August-August 23
Telizhenka Educational Association “Secondary School I-II Dentistry” of Tetievsky District Council of Kyiv Region Kyivska Peremogu August-August 23
Yerkivetska school Kyivska Yerkivtsi August-August 23
Ukrainian humanities lyceum of the Kyiv national university named after Taras Shevchenko Kyivska Kyiv May 30-June14
Vasylkiv School № 4 Kyivska Vasylkiv June 06-June 21
Specialized school 173 Kyivska Kyiv June 06-June 21
Kuchakiv school Kyivska Kuchakiv June 06-June 21
Municipal institution ” Teach and Educational complecs of I-st gymnasium ” of Svatove Luganska Svatove May 30-June14
“Troitskyi Lyceum Troitske Community District of Troitske Luganska Region Luganska Troitske May 30-June14
The Popasnianska gymnasium  20 of the Popasniansky district Council of the Luhansk region Luganska town Popasna June 06-June 21
Lisichansk secondary school 2 Luganska Lysychansk June 06-June 21
Lysychansk Secondary School I-II levels №9 of the Lisichansk City Council Luganska Lysychansk June 06-June 21
Kreminska School-Gymnasia of Kreminska Rada, Luganska Region Luganska Kreminna August-August 23
Krasnorichensk school Luganska Krasnorichenske August-August 23
Bilovodsk Basic Secondary School of Secondary Education Luganska Bilovodsk August-August 23
Bilovodska gymnasium Luganska Bilovodsk August-August 23
BILIY KAMIN EDUCATIONAL COMPLEX “GENERAL LEARNING STUDIES OF I-III STEPS – PRESCHOOL EDUCATION BUREAU »    ZOLOCHIV REGIONAL COUNCIL LVIV REGION Lvivska Biliy Kamin May 30-June14
Mykolaiv Gymnasium Lvivska Mykolaiv May 30-June14
Turinsky secondary school of I-III degrees Lvivska Turynka May 30-June14
School of Hrushiv Lvivska Hrushiv May 30-June14
GOLOGÌRSKIJ EDUCATIONAL COMPLEX «SECONDARY SCHOOL III AT – PRE-SCHOOL EDUCATIONAL INSTITUTION» ZOLOCHIV DISTRICT COUNCIL OF THE LVIV REGION Lvivska Gologory May 30-June14
Khlopchitsy secondary school Lvivska Khlopchitsy May 30-June14
Stryi secondary school №7 Lvivska Stryi June 06-June 21
Lyceum №93 LCC Lvivska Lviv June 06-June 21
School of Matsoshyn Lvivska Matsoshyn June 06-June 21
Petro Andrusiv secondary school of Kamianobrid Lvivska Kamianobrid June 06-June 21
Structural unit “Private educatinal institution “KMDS” Lviv Lvivska Lviv June 06-June 21
School of Morshyn Lvivska Morshyn June 06-June 21
Vasyl’ Stasyuk Stryi Comprehensive School №5 of I-III grades Lvivska Stryi August-August 23
Ivan Mohylnytskyi Training – Educational Complex Lvivska Mizhenets August-August 23
Soposhyn Secondary school of I-III degrees of Zhovkva district council of Lviv region Lvivska Soposhyn August-August 23
Radekhiv school specializing in a foreign language Lvivska Radekhiv August-August 23
School of Rybakivka Mykolaiivska Rybakivka May 30-June14
Mykolaiv secondary school #64 Mykolaiivska Mykolaiv May 30-June14
School of Zeleniy Yar Mykolaiivska Zeleniy Yar May 30-June14
School of Vesnine Mykolaiivska Vesniane May 30-June14
Mykolaiv Boarding School 7 Mykolaiivska Mykolaiv May 30-June14
Yelanets Humanitarian Gymnasium Mykolaiivska Yelanets June 06-June 21
Kalynivka Secondary school Mykolaiivska Kalynivka June 06-June 21
Pervomaysk secondary school #9 Mykolaiivska Pervomaysk June 06-June 21
Krynychanska secondary school of I-III grades of Mykhaylivka village rada of Mykolayiv district of Mykolaiv region Mykolaiivska Krynychky June 06-June 21
Pervomaisk Secondary School 12 Mykolaiivska Pevomaisk June 06-June 21
Lysohirska school #1 Mykolaiivska Lysa Hora August-August 23
Novooleksandrivska secondary school Mykolaiivska Novooleksandrivka August-August 23
Pervomays’k secondary school № І-ІІІ degrees №16 named after the Hero of the Soviet Union Y. M. Lobova Mykolaiivska Pervomaysʹk August-August 23
ODESA GYMNASIUM № 7 – SPECIALIZED SCHOOL WITH ADVANCED STUDY OF ENGLISH LANGUAGE OF ODESA REGION Odeska Odesa May 30-June14
Maritime College of Technical Fleet NU “OMA” Odeska Odesa June 06-June 21
Secondary General Education School I -III grades №3 -Lyceum, Kiliya Odeska Kiliya June 06-June 21
Viacheslav Chornovil school Odeska Yuzhne June 06-June 21
Lubny Specialist School 6 Poltavska Lubny May 30-June14
Tsipky secondary school Poltavska Zipky May 30-June14
Municipal Institution “Gymnasium of Rozsoshentsi of Shcherbani  Village Council of Poltava District, Poltava Region” Poltavska Rozsoshentsi May 30-June14
Poltava secondary school levels I through III number 10 named after V.G.Korolenko Poltavska Poltava May 30-June14
Poltava Regional Makarenko Scientific Lyceum Poltavska Kovalivka May 30-June14
Kozelshchynskyi lyceum of Kozelshchyna township Poltavska region Poltavska Kozelshchyna May 30-June14
Lokhvytska General Education School #3 for levels I-III Poltavska Lokhvytsia May 30-June14
School hub “Zinkiv specialized school №1” Poltavska Zinkiv June 06-June 21
Specialized school #4 with extensive English learning Poltavska Horishni Plavni June 06-June 21
Rymarivka secondary school Poltavska Rymarivka June 06-June 21
Svatky secondary school Poltavska Svatky June 06-June 21
The Vira Roik School #7 Poltavska Lubny June 06-June 21
Municipal Institution «Poltava secondary school of I-III degrees №26 of Poltava town council of Poltava region» Poltavska Poltava August-August 23
Nova Haleshchyna lyceum Poltavska Nova Haleshchyna August-August 23
Poltava Secondary School #34 Poltavska Poltava August-August 23
Kremenchuk Teachers’ Training College named after A. Makarenko / Health improvement rest complex for children “Erudyt” Poltavska Kremenchuk / Potoky August-August 23
Kostopil Comprehensive School #4 Rivnenska Kostopil May 30-June14
Hub school of Shpaniv Rivnenska Shpaniv May 30-June14
The secondary school of Smyha Rivnenska Smyha May 30-June14
School of Horodets Rivnenska Horodets May 30-June14
Berezne lyceum of economics and humanities Rivnenska Berezne May 30-June14
Communal institution “Shepetyn gymnasium of the Smyha village council” Rivnenska Shepetyn May 30-August 23
School of Vovkovyi Rivnenska Vovkovyi June 06-June 21
Hoschanska district gymnasium Rivnenska Hoscha June 06-June 21
school-lyceum of  Klesiv Rivnenska Klesiv June 06-June 21
Rafalivka Secondary School of the 1-3-d degrees Rivnenska Rafalivka June 06-June 21
Kotivska secondary school Rivnenska Nova Ukrainka June 06-June 21
Dovgovolia’s school Rivnenska Dovgovolia June 06-June 21
Ozero comprehensive school I-III degree of Volodymyrets District Cuoncil in Rivne region Rivnenska Ozero August-August 23
STOVPETS SECONDARY SCHOOL OF I-III GRADES Rivnenska Stovpets August-August 23
Malevo hub school Rivnenska Malevo August-August 23
School of Tseptsevychi Rivnenska Velyki Tseptsevychi August-August 23
Bereh Gymnasium Rivnenska Bereh August-August 23
Volodymyrets District collegium Rivnenska Volodymyrets August-August 23
Sumy specialized school №7 named after Maksym Savchenko Sumska Sumy May 30-June14
Okhtyrka Secondary School #5 named after R.K. Rapii Sumska Okhtyrka May 30-June14
Lebedyn Specialized School #7, Sumy region Sumska Lebedyn May 30-June14
Secondary school #5 Sumska Sumska oblast May 30-June14
Mykolayiv еducational сomplex “general educational establishment- preschool educational establishment “Mykolaivka village council of the Sumy district of Sumy region Sumska Mykolaivka May 30-June14
Okhtyrka gymnasium Sumska Okhtyrka May 30-June14
Slavgorodskaya secondary school of I – III degrees of Krasnopillia district council of Sumy region Sumska Slavhorod June 06-June 21
School of Richky Sumska Richky June 06-June 21
Communal Institution Sumy Specialized School of I degree №30 “Unikum” Sumy City Council Sumska Sumy June 06-June 21
Mezenivsky Educational Teaching and Training Complex Sumska Mezenivka June 06-June 21
Establishment of universal middle education №3 Sumska Trostianets June 06-June 21
Gerasimivka school Sumska Gerasimivka June 06-June 21
Hub school Verhnyosyrovatska specialised  school of the village council of Verhnya Syrovatka of Sumy region Sumska Verhnya Syrovatka June 06-June 21
Groun Secondary School Named After the Hero of Soviet Union Andriy Dihtiarenko Sumska Groun August-August 23
The secondary school of Ovlashi in Romny disctrict Sumska Ovlashi August-August 23
SI Pochaiv School Ternopilska Pochaiv May 30-June14
Saranchuky secondary school I-III degrees with deeping study of some subjects Ternopilska Saranchuky May 30-June14
Ternopil Ukrainian Gymnasia named after Ivan Franko Ternopilska Ternopil May 30-June14
Chortkiv Gymnasium named after Markiyan Shashkevych Ternopilska Chortkiv May 30-June14
Koropets secondary school named after Marko Kahanets Ternopilska Koropets May 30-June14
Educational complex of Rekshyn Ternopilska Rekshyn May 30-June14
Ternopil School #19 Ternopilska Ternopil June 06-June 21
Zbarazh secondary school #1 Ternopilska Zbarazh June 06-June 21
Kuropatnytsky educational complex “Secondary education institution of I-III degrees – preschool educational institution” Ternopilska Kuropatnyky June 06-June 21
Ternopil School 5 with Advanced Foreign Languages Ternopilska Ternopil June 06-June 21
Secondary school of Krasnopilka Vinnytska Krasnopilka May 30-June14
Secondary school #6 Vinnytska Zhmerynka May 30-June14
Khmilnyk secondary school #4 Vinnytska Khmilnyk May 30-June14
Stanislavchyk secondary school Vinnytska Stanislavchyk May 30-June14
School of Chagiv Vinnytska Chagiv May 30-June14
Zaozerne school Vinnytska Zaozerne May 30-June14
Khonkivtsy Secondary School Vinnytska Vinnytsia region May 30-June14
Schools 1-2 degrees Vinnytska Skala May 30-June14
School of Chetvertynivka Vinnytska Chetvertynivka May 30-June14
Serebrynets school Vinnytska Serebrynets May 30-June14
school of Kleban Vinnytska kleban May 30-June14
Secondary school of Stepanivka Vinnytska Stepanivka May 30-June14
Vinnytsia Public School No.27 Vinnytska Vinnytsia June 06-June 21
School  of Hraniv  Haysyn distrik Vinnytska Hraniv June 06-June 21
Communal Institution *Humanities Gimnasium #1 named after Pyrohov of Vinnytsia City Council* Vinnytska Vinnytsia June 06-June 21
State Primary School #25 of Vinnytsia City Council Specializing in Foreign Languages Vinnytska Vinnytsia June 06-June 21
Secondary comprehansive school I-III degrees of the village Stepashky Haysyn district Vinnytsia region Vinnytska Stepashky June 06-June 21
Secondary school of Kyvachivka Vinnytska Kyvachivka June 06-June 21
Bilousivka secondary school Vinnytska Bilousivka August-August 23
School of Vydranytsia Volynska Vydranytsia May 30-June14
Educational complex “Secondary school I-III level №1–gymnasium named after Hero of the Soviet Union V. Gazin” of Ratne Volynska Ratne May 30-June14
The general secondary education institution “Samary Lyceum named after Petro Shtyk of Samarivska village council of Ratnivsky district of Volyn region” Volynska Samary May 30-June14
Hub School Educational Complex “Lokachi Comprehensive School I – III Grades – Gymnasia” Volynska Lokachi May 30-June14
Secondary school 2 of Ratne named after Mykola Zalipa Volynska Ратне May 30-June14
Lutsk Specialized School №1 Volynska Lutsk May 30-June14
The school of Lyshche Volynska Lyshche May 30-June14
School-Gymnasium#1 of Ivanychi Volynska Ivanychi May 30-June14
Wolodymyr-Wolynsky lyceum “The center of education” Volynska Wolodymyr-Wolynsky May 30-June14
Kravchuk gymnasia 21 Volynska Lutsk May 30-June14
NVK №2 of kamin-kashyrsky Volynska kamin-kashyrsky May 30-June14
Olexander-Tzynkalovskyi-Gymnasium, Volodymyr-Volynskyi Volynska Volodymyr-Volynskyi May 30-June14
Kolky Hub School Volynska Kolky May 30-June14
School of Zamshany Volynska Zamshany June 06-June 21
General Education School (elementary, junior and senior high school), Hodomychi Village Volynska Hodomychi Village June 06-June 21
Municipal Institution of General Secondary Education Rozhyschenskyi  Lyceum № 4 of the Rozhysche District Council of Volyn Oblast Volynska Rozhyshche June 06-June 21
Lutsk Lyceum Volynska Lutsk June 06-June 21
Hobultova secondary school Volynska Hobultova June 06-June 21
Lukiv Secondary School-Lyceum Volynska Lukiv June 06-June 21
Volodymyr-Volynska comprehensive school #5 named after Anatoliy Korenevskyi Volynska Volodymyr-Volynskyi August-August 23
School of Piddubtsi Volynska Piddubtsi August-August 23
Comprehensive school of village Krasnovolia Volynska Krasnovolia August-August 23
Specialized School of Mizhhiria with indepth study of some subjects Zakarpatska Mizhhiria May 30-June14
Secondary School №7 of the I-III grades of Mukachevo town council of Zakarpatya region Zakarpatska Mukachevo May 30-June14
School of Kvasovo Zakarpatska Kvasovo May 30-June14
Lyceum of Irshava Zakarpatska Irshava May 30-June14
Uzhhorod lyceum”Leader”-school №20 Zakarpatska Uzhhorod May 30-June14
Primary school Zakarpatska Svoboda August-August 23
School of Veliky Berehy Zakarpatska Veliky Berehy August-August 23
Gymnasium of Berehovo Zakarpatska Berehovo August-August 23
Janoshivska school Zakarpatska Janoshi August-August 23
Мelitopol Secondary School of I-III Stages #13 of Melitopol City Council, Zaporizhzhia Region Zaporizska Melitopol May 30-June14
Polohivsky Collegium №1 Zaporizska Pology May 30-June14
Zaporozhska specialized English school №59 Zaporizska Zaporizhzhya May 30-June14
Lyceum № 5 of Melitpol City Council Zaporizska Melitopol May 30-June14
Primary and Secondary General Boarding School of Municipal Institution of Higher Education “Khortytsia National Educational Rehabilitation Academy” of Zaporizhzhia Regional Council Zaporizska Zaporizhzhia May 30-June14
Bilmatska school ” Intelect” Zaporizska Bilmak May 30-June14
Berdyansk gymnasium №3 “Suziria”, Berdyansk, Zaporizhzhya region Zaporizska Berdiansk May 30-June14
Municipal institution “Gulyaypilskaya specialized secondary school of I-III degrees” of the Gulyaipil’s city council Zaporizska Gulyaypole May 30-June14
Zaporiz’ky colegium “Mala gumanitarna akademiya” “MGA” Zaporizska Zaporizhzhya June 06-June 21
Zaporizhzhia Gymnasia №45 Zaporizska Zaporizhzhya June 06-June 21
Rozivska school #1 Zaporizska Rozivka June 06-June 21
Zaporizhzhia educational complex 67 Zaporizska Zaporizhzhya June 06-June 21
Zaporiskiy multi-specialized Lyceum 99 Zaporizska Zaporizhzhya June 06-June 21
School educational institution Center of scientific and technical creativity of youth flight Zaporizska Zaporizhzhya June 06-June 21
Melitopol Secondary School 4 Zaporizska Melitopol August-August 23
Melitopol Education Complex #16 Zaporizska Melitopol August-August 23
Кorosten town gymnasium Zhytomyrska Korosten May 30-June14
Lyceum #1 named after Lesia Ukrainka Zhytomyrska Novohrad-Volynskiy May 30-June14