В Україні втілено першу програму обміну студентів з метою внутрішньої інтеграції. Днями студенти з Ужгорода повернулись з Маріуполя, де провели 10 днів по програмі GOxChange. Головною метою поїздки у далековіддалені між собою міста є руйнування стереотипів про різні частини України.
“Що я хочу запам’ятати з поїздки, так це те, як відповідально і хвилююче давати людям можливість розширювати свої кордони, дивуватися новому, те, як раніше молоді люди жили порізно, а тут опинились в потрібному місці в потрібний час і як дивовижно вертатися з подорожей іншими”,
– розповідає координатор програми GOxChange Юлія Федотовських.
Ми навмисно вибрали для пілотного проекту, який, ми сподіваємось, стане загальнонаціональним, дві умовно крайні точки країни – Маріуполь та Ужгород. Ужгород – найближча точка України до Європи, Маріуполь 4 роки назад пережив окупацію і тепер один із найбільш розвинених міст Сходу. Нас не зупинила навіть логістика – нашим студентам довелось провести більше 40 годин у дорозі.
Далі – з 18 по 28 березня студенти Маріупольського державного університету поїдуть в Ужгород створювати свої історії про невідоме для них місто.
“Я та вся наша команда віримо, що лише власний досвід і спілкування зможуть об’єднати і зшити Україну заново. Ужгородці знайомились з історією міста, долаючи стереотипи про війну, місцеві традиції та місцевих жителів. Власне люди – це ж найголовніше. Якщо відверто, то маріупольці вразили своєю гостинністю. Команда дуже раділа проявам дружби серед студентів з різних регіонів”,
– стверджує співзасновник ГО Global Office, народний депутат Україні Мустафа Найєм.
Студенти Закарпаття, які вперше відвідали Маріуполь відзначили, що “хоч 10 днів – це мало для календарного року, але це поки що найбільш корисні і пізнавальні дні в житті”.
Учасниця програми, студентка Галина Гичка каже:
“Я отримала шанс не просто познайомитися з цікавими людьми, побачити багато класних місць та відчути щось нове. Я отримала нагоду переосмислити багато подій, подолати у своїй свідомості стереотипи, які роками отруювали мислення мільйонів українців. Я усвідомила одну надважливу річ – не слід надміру довіряти медіа і пліткам, треба самому спілкуватися з людьми, і бажано з багатьма. І чим більше думок ти почуєш, тим більше ти зможеш проаналізувати, і тим правильні висновки ти зробиш”.
Ми побачили як стереотипи, нав’язані роками історичного підґрунтя, політиками та ЗМІ, нівелювались у нас на очах. Те ж саме відчули на собі 19 студентів з Ужгорода.
“Ми, українці, різні, але ми – рідні! І це не просто пафосна фраза – ці слова стали нам дуже близькими, а головне – правдивими”,
– підсумовує керівник ініціативи GoEast Світлана Колодій.
Хочемо подякувати усім, хто допоміг втілити цю програму у життя: усім приймаючим родинам за те, що по-домашньому прийняли учасників програми, Маріупольському державному університету, ректору Костянтину Балабанову та Олені Проценко за те, що повірили в нашу шалену ідею, Катерині Біловій за організацію, затишний прийом, поселення учасників та аудиторії для наших заходів, Олександру Корнієнку за тімбілдінг для студентів, Владиславу Зайцеву за допомогу у створені програми, Ользі Демідко за чудову екскурсію Маріуполем, Дмитру Чичері за наставництво у фотомайстерності у крутезному просторі Halabuda, ДК Молодіжний та Антону Телбізову за занурення у культурне середовище міста та те, що наші учасники відкрили у собі акторський потенціал, Металургійному комбінату імені Ілліча за відкриті двері для екскурсії та можливість побачити на власні очі те, як ця грандіозна структура працює, Vezha Creative Space за паралельну реальність, Платформі ТЮ за кіно та сучасне мистецтво, Юрію Чапни за круту екскурсію у ГП “Маріупольский морський торговельний порт”, Центру Громадських Ініціатив та Максиму Бородіну за чітку позицію та роботу над поліпшенням стану екології у місті, їдальні “Еда” за смачні сніданки та обіди і гнучкість у підході, школі №47 та Олені Корольовій за теплу атмосферу і смачну вечерю, редакціям mrpl.city, телеканалу ТV-7 Маріуполь, 0629.com.ua та усім регіональним медіа за увагу до проекту та його висвітлення!